П`ятниця, 26.04.2024, 17:40
Вітаю Вас Гість | RSS
Новини
Годинник
Випадкове фото
Статистика

Каталог статей

Головна » Статті » Готуючись до уроків

Гордій Н.В. Марина Цветаева . Трагізм життєвої і творчої долі поетеси .

Оформлення дошки.

Марина Цветаева . Трагізм життєвої і творчої долі поета.

Портрет.

... Разбросанным в пыли по магазинам

(Где их никто не брал и не берет !)

Моим стихам, как драгоценным винам

Настанет свой черед !

(М . Цветаева , 1913 р.)

Твоим стихам о юности и смерти –

Нечитанным стихам ! -

Пришел черед походкой триумфальной

Вернуться к нам .

Твоим стихам , написанным так рано ,

Жить вечно суждено судьбой .

Сбылось пророчество :

Народы и эпохи

Колени преклонили перед тобой !

Н.Гордій

 

Тема . Марина Цветаева . Трагізм життєвої і творчої долі поетеси .

Мета : Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом М. Цвєтаєвої зі з'ясуванням причин , які вплинули на трагічну долю поетеси ; розвивати вміння аналізувати художні твори ; поглибити знання учнів про літературного героя ; виховувати найважливіші моральні цінності , що роблять людину душевно багатою і співчутливою до чужої трагедії; навчити школярів отримувати від літературного твору радість та душевне задоволення .

Обладнання : портрети М . Цвєтаєвої, репродукції із сімейного архіву, виставка книг та рефератів про творчість Цвєтаєвої, мультимедійні технології.

Хід уроку

І.        Оголошення теми, мети та епіграфу уроку.

Вступне слово вчителя : Тема сьогоднішнього уроку :

Трагізм життєвої і творчої долі Марини Цвєтаєвої.

Запишіть тему уроку в зошитах .

Сьогодні на уроці ми познайомимося з біографією і творчістю російської поетеси Марини Цвєтаєвої - жінки , дружини , матері , яка пропускала свої вірші через душу , серце , через всю свою долю . Вона - найяскравіший талант російської поезії першої половини XX століття . Одні нею захоплювались , інші - не розуміли . Але нікого творчість Цвєтаєвої не залишала байдужим . Цветаева - поза політикою . Може , тому вона і потрібна лише тоді, коли в силу вступають великі справжні почуття .

Хочу , щоб , слухаючи , декламуючи прекрасні поезії Цвєтаєвої, Вас переповнювали почуття кохання , співчуття , розуміння трагедії іншої людини , щоб Ви вчилися відчувати поезію як пісню ; зрештою , отримали радість від зіткнення з прекрасним .

  1. Актуалізація опорних знань , умінь і навичок учнів .

До сьогоднішнього уроку Ви готувалися : працювали над творчими проектами , знайомилися з поезіями Цвєтаєвої. (Бесіда ).

  1. Скажіть , будь ласка , до якого періоду належить творчість Цвєтаєвої ?
  2. Які ще поети належали до « срібного століття » російської поезії ?
  3. До якого літературного напрямку належить творчість Цвєтаєвої ?
  4. Про що писала Цветаева ? Які вірші ?

Вчитель : Давайте пригадаємо , що таке лірика ? Знайдіть у словничку літературознавчих термінів поняття лірика . (Робота із літературознавчим словничком )

Учень ( зачитує ) : Лірика ( від грецького Іугісов ) - 1) один із трьох родів художньої літератури , в якому навколишня дійсність зображується шляхом передачі почуттів , настроїв , переживань , емоцій ліричного героя чи автора.

2) Певний віршований твір або сукупність творів .

  1. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу .

Слово вчителя : Сьогодні ми перегорнемо сторінки життєвої книги Марини Цвєтаєвої , ознайомимося з        особливостями її лірики , розкриємо життєву і творчу драму поетеси .

Життя дарує деяким поетам таку долю , яка з перших кроків свідомого існування ставить їх у найкращі умови для розвитку природного таланту . Все навкруги сприяє швидкому ствердженню вибраного шляху . І нехай в подальшому складеться тяжко , неблагонадійно , а іноді трагічно - першій ноті, видихнутій на повний голос - не зраджують до останнього подиху .

Такою була доля Марини Цвєтаєвої , яскравого і визначного поета першої половини нашого століття . Все в її особистості і поезії ( а для неї це нерозривна єдність ) різко виходило за рамки традиційної думки , пануючих літературних смаків .

А початок був чудовий для розвитку її дійсно незвичайного обдарування .

1) Вчитель :

Подивіться , будь ласка , на екран . З портрету на нас дивиться Марина Цветаева .

( Кліп ) Читає Цветаева :

Красною кистью

Рябина зажглась .

Падали листья .

Я родилась.

Спорили сотни

Колоколов .

День был субботний :

Иоан Богослов .

Вчитель. Діти , ви готували до сьогоднішнього уроку творчі проекти , реферати , то ж про дитинство і юність нам розкаже           .

З        ) 1-й учень : День народження Марини Цвєтаєвої - 26 вересня ( 8 жовтня за новим стилем ) 1892 року ; за церковним календарем це день апостола і євангеліста Іоана Богослова... Майбутня поетеса народилася у висококультурній сім ‘ ї , відданій інтересам науки і мистецтва . Її батько , професор Московського університету , відомий філолог і мистецтвознавець , став в подальшому директором Румянцевського музею і засновником музею « изящных искусств » (сьогодні Державний музей прикладного мистецтва імені Пушкіна).

Мати походила з обрусілої польсько-німецької сім'ї , була особистістю художньо-обдарованою , талановитою піаністкою . Померла вона ще молодою в 1906 р. і виховання двох дочок - Марини і Анастасії - і їх зведеного брата Андрія лягло на плечі глибоко люблячого їх батька . Він старався дати дітям блискучу освіту , знання європейських мов , повсякчас заохочуючи їх до знайомства з класиками вітчизняної і світової літератури та мистецтва .

Гостинний , затишний будинок Цвєтаєвих в одному із старовинних московських провулків став у ті роки відомим культурним: центром . Там збиралися за філіжанкою кави видатні музиканти , художники , літератори Москви .

Уже в 6-річному віці Цветаева почала писати вірші , і не лише російською, але й французькою , німецькою мовами . Восени 1910 року 18 -літня гімназистка віднесла в приватну друкарню збірник своїх віршів «Вечірній альбом » . За змістом поезії були обмежені колом вузькодомашніх сімейних вражень . Але скромний томик був помічений . Мова поезії була настільки зрілою , що ніхто не міг і подумати , що поетеса така юна . Ось один із віршів збірки , де Цветаева написала про своє походження :

У первой бабки - четыре сына .

Четыре сына - один лучина .

Кожух овчинный , мешок пеньки , - Четыре сына - да две руки .

Как не навалишь им чашку - чисто !

Чай не барчата ! - Семинаристы !

А у другой - по иному трахту ! - У той тоскует в ногах вся шляхта ,

И вот - смеется у камелька :

Сто богомольцев - одна рука .

И зацелованными руками Чудит над клавишами , шелками .

Обеим бабкам я вышла внучка :

Чернорабочий - и беларучка !

Високу оцінку творчості юного обдарування дали Максиміліан Волошин- відомий літературний критик і тонкий естет та Валерій Брюсов - суворий арбітр поетичного смаку , який відмічав : « Стихи Марины Цветаевой всегда отправляются от какого-нибудь реального факта, от чего-нибудь действительно пережитого »

Учитель. « За вечірнім альбомом » були ще 2 збірки « Чарівний ліхтар» ( 1912 ) і « 3 2-х книг »

( 1913 ), видані за сприяння друга юності Цвєтаєвої Сергія Ефрона , за якого вона вийшла заміж в 1912 році. В умовах дореволюційного побуту досить легко було видати книжку власним коштом , прикрившись « для годиться » маркою якогось видавництва . Молоді люди для назви вибрали ім ' я одного з героїв казок Андерсена « Оле-Лукойле » .

В 1913 році був написаний вірш , рядки з якого стали епіграфом нашого уроку .

Запишіть , будь ласка епіграф :

...Разбросанным в пыли по магазинам (Где их никто не брал и не берет !)

Моим стихам , как драгоценным винам Настанет свой черед !

(Кліп « Моим стихам »)

Моим стихам , написанным так рано ,

Что я не знала я , что я - поэт ,

Сорвавшимся , как брызги из фонтана ,

Как искры из ракет ,

Ворвавшимся , как маленькие черти ,

В святилище , где сон и фимиам ,

Моим стиха о юности и смерти,

нечитанным стихам ! –

Разбросанным в пыли по магазинам

(Где их никто не брал и не берет ! ),

Моим стихам , как драгоценным винам ,

Настанет свой черед .

1913

Вчитель : Автору 21 рік . Але з якою впевненістю писала Марина Цветаева ці рядки 97 років тому , бо вірила в неминуче ; хай і через багато років, але її поезію буде визнано ( читаю свій вірш ).

Твоим стихам о юности и смерти –

Нечитанным стихам ! –

Пришел черед походкой триумфальной

Вернуться к нам .

Твоим стихам , написанным так рано ,

Жить вечно суждено судьбой .

Сбылось пророчество :

Народы и эпохи

Колени преклонили перед тобой !

Учитель. Про період життя і творчості поетеси 1913-1917 років нам розкаже     

Учень Поезії збірок « Вечірній альбом » та « 3 2-х книг » стали ствердженням поетичної зрілості . Залишилися в минулому наївні поетичні спроби романтично налаштованої дівчинки-підлітка з успішної родини . Юна пора її творчого зросту припала на період небувалого розмаїття літературних шкіл і течій . Буржуазна поезія свідомо уникала проблем соціального характеру саме тоді , коли країна , виснажена затяжною безперспективною війною , наближалася до початку нечуваних революційних потрясінь . Поети віддавали перевагу створеному ними ж світу умовностей , позбавленому свіжого подиху життя . Серед протиріч між символістами , акмеїстами , футуристами голос молодої Марини Цвєтаєвої був помічений шанувальниками справжньої поезії . Вірші Цвєтаєвої були безпосереднім втіленням глибоко особистих переживань , виражених пристрасно , правдиво і переконливо . « Поезія - любов моя » - написала в своєму щоденнику Марина . А ще одну велику любов — до Сергія Эфрона - пронесе Цветаева через усе життя . Вони зустрілися - сімнадцятилітній і вісімнадцятирічна - 5 травня 1911 року , одружилися за кілька місяців , а у вересні 1912 року у подружжя народилася донька Аріадна ...Сергій був долею Марини . Вона присягнула ніколи не залишати цієї людини, піклуватися про неї, ділити разом радість і горе . 5-6 років після одруження були найщасливішими .

Учитель : Ці вірші, написані 3 березня 1915 року , Марина Цветаева присвятила коханому .

(Кліп « Мне нравится , что вы больны не мной ... » )

Учень. Кінець 1915 -початок 1916-го Цветаева провела в Петербурзі , познайомилася з багатьма поетами . Влітку 1916 року написала цикл поезій , присвячених Анні Ахматовій . 13 квітня 1917 року у Марини народилася друга дочка Ірина ...То був непростий час для країни . Революція розбудила у багатьох людях усе темнее й поганее : бруд , брехню , насилля . Вона не могла прийняти комунізм як ідею . Коли революція почалась , поетеса перебувала в Криму , тому поспіхом повернулася до Москви . А Сергій Эфрон , бачачи порятунок Росії, яку любив фанатично , в боротьбі з революцією , переходить до лав армії Корнілова , їде на Дон, де формувалися перші частини Білої армії. їдучи до Москви . Цветаева весь час думає тільки про нього . Не про дітей . Пише по дорозі листи. Плаче.

( Кліп . Пісня « Благословляю Вас ... » )

Учитель : Про життя періоду 1917-1920р.р. нам розкаже         

Учень : Майже три роки жила Марина в голодній червоній Москві, не отримуючи звісток від Сергія . Терпіла не просто нестатки , а убогість . На руках у неї залишилося 2 дочки : Аріадна - старша і Ірина - трьох років . Прогодуватися було дуже важко , але вона , як могла , рятувалася : їздила по селах і обмінювала речі на борошно та сало ; стояла в чергах за пайковим оселедцем , збирала гнилу картоплю ... І вела щоденник « Живу с Алей и Ириной в Борисоглебском переулку , в чердачной комнате ... Муки нет , хлеба нет , под письменным столом фунтов 12 картофеля ... весь запас ... » .

Восени 1919 року Марина Цветаева за порадою знайомих віддала своїх дочок у підмосковний притулок

Незабаром Аля захворіла і мама забрала її, а Ірочка померла в лютому 1920 року в притулку від голоду і туги . Я прочитаю вам не вірш — плач матері:

Две руки, легко опущенные

На младенческую голову !

Были - по одной на каждую –

Две головки мне дарованы .

Но обеими - зажатыми –

Яростными - как могла ! –

Старшую у тьмы выхватывая –

Младшей не уберегла.

Две руки - ласкать -разглаживать

Нежные головки пышные .

Две руки - и вот одна из них

За ночь оказалась лишняя .

Светлая - на шейке тоненькой –

Одуванчик на стебле !

Мной еще совсем не понято ,

Что дитя мое в земле .

Апрель, 1920 .

Учитель : Цветаева жила в літературі і тільки для літератури . Писала багато , з захопленням . Доросле зріле життя поета було сповнене втрат і самотності , і лише фанатична відданість поезії мирила її з побутом і сердечним безладдям .

Учень : У віршах 1918-21 p.p. не можна не помітити , що Марина не хотіла і не могла погодитися з насильством , терором , не бажала бути мовчазним свідком взаємознищення , розгулу ненависті , жахів Громадянської війни . Революція не надихала її, бо десь у вирі цієї жахливої війни , у Білій гвардії, між життям і смертю , перебував коханий Сергій Ефрон . Чоловік з білими - вона - у червоній столиці.

Вірші вже не рятували . І Цветаева вирішила - витерпить всі удари долі, тільки б разом .

Про нелегкі роки еміграції готували

Учень : Майже 3 роки Марина Цветаева жила в холодній Москві , не одержуючи звісток про Сергія. 14 липня дізналася , що він живий . 3‘ясувалося, що Ефрона хвилею відступу армії занесло в Чехію - він став емігрантом . У 1922 році Цветаева їде до чоловіка, звалюючи на свої тендітні плечі непосильну ношу російською біженки ...

Так почалася її 17 річна Одісея за кордоном - спочатку Чехія , потім - Німеччина, Франція . Тут , у лютому 1925 року , в Цвєтаєвих-Ефронів народився син Георгій - Мур , як називала його Марина . Дитина росла кволою, хворобливою.. .Марина не прийняла еміграцію , еміграція не прийняла її . Чоловік вчився , потім постійно хворів - тобто не працював . На вулицях Парижу Велика Цветаева збирала цибулиння і варила супи , щоб вижити . У своєму щоденнику вона писала : « Мой читатель остался в России , куда мои стихи .. не доходят . В эмиграции меня сначала печатают ( сгоряча !) , потом , опомнившись , - изымают из обращения , почуяв не свое - тамошнее ! » . І далі: « Надо мной здесь люто издеваются , играя на моей гордыне , моей нужде и моем бесправье ( защиты нет ) : нищеты, в которой я живу , вы себе и представить не можете, у меня же никаких средств к жизни , кроме писания . Муж болен и работать не может . Дочь вязкой шапочек зарабатывает 5 франков в день , на них вчетвером живем , то есть медленно подыхаем с голоду » .

( Кліп . Вірш « Тоска по Родине ...» )

Учитель. Єдиним порятунком було повернення на покинуту Батьківщину . Сергій Ефрон і дочка Аля прагнули повернутися до Москви . З 1931 року Сергій був на службі в радянській розвідці . Кілька років він змушений приховувати свою діяльність навіть від найближчих . На початку 1937 року Аріадна отримала радянський паспорт і вирушила з батьком до Москви . Поїхати в Росію хотів і син Георгій . Марина розуміла , що не може залишитися одна в чужій країні.

(Вчитель читає « Расстояние » .)

Рас - стояние ; версты , мили ...

Нас рас - ставили, рас - садили ,

Чтобы тихо себя вели

По двум разным концам земли .

Рас - стояние : версты , дали ...

Нас рас - склеили , распаяли ,

И не знали , что это - сплав

Вдохновений и сухожилий ...

Не рассорили - рассорили ,

Расслоили ... Стена да ров .

Расселили нас , как орлов –

Заговорщиков : Версты , дали ...

Не расстроили - растеряли .

По трущобам земных широт

Рассовали нас , как сирот .

Который уж - ну который - март ?!

Разбили нас как колоду карт !

Учитель : Хто ще готував повернення поета додому ?

Учень : 18 червня 1939 року після 18 років еміграції Марина Цветаева повернулася на рідну землю. Москва в той день зустрічала Купріна, іншого російського письменника, що повертався на Батьківщину . . І Велика поетеса , гордість Росії, залишилася непоміченою . Нарешті родина з‘єдналася і поселилася на літній дачі в підмосковному селищі Болшево . Ось тоді і почалася шаленна круговерть її віршів по Москві . Звичайно , це було вузьке коло , її вірші не друкувалися , публічних виступів не було . Останнє родинне щастя тривало недовго : у серпні заарештували дочку , у жовтні - чоловіка . Аля отримала вісім років таборів , а Сергій був розстріляний у серпні 1941 року . Більше вони не побачилися ...

(Кліп « Писала я на аспидной доске » )

Учень (продовжує)

Наближалися гіркі воєнні випробовування . Про початок війни Марина Іванівна довідалася по радіо з відкритого вікна , коли йшла по Покровському бульвару . Рятуючи єдиного сина , у липні 1941 року у складі письменницької організації евакуювалася в Чистопіль , а потім у невелике містечко Єлабуга на Камі . Втративши колись доньку , яка померла від голоду , боялася залишити голодним хворого сина . Цілодобово займалася перекладами , а грошей катастрофічно не вистачало . У той час Марина писала у своєму щоденнику : «Я поступово втрачаю почуття реальності . Мене - усе менше і менше ... Ніхто не бачить , не знає , що я рік шукаю очима - гак . Я рік приміряю смерть . Усе потворно і страшно . Я не хочу вмерти . Я хочу не бути!»

26 серпня 1941 року написала заяву у Раду Літфонду : « Прошу прийняти мене на роботу посудомийницею в їдальню » . Відмовили .

31 серпня в Єлабузі , в брудних сінях селянської хатини , Цвєтаєвої не стало . Під гнітом страшних нещасть і розлук , самотня і в жорстокій депресії, велика поетеса наклала на себе руки . У трьох передсмертних записках просила пробачення у близьких і благала подбати про хворого сина . їй було 49 ... Так трагічно завершився життєвий шлях поета , що ствердив своєю долею органічний зв'язок великого щирого таланту з долею Вітчизни .

Прослухаємо - монолог - реквієм Цвєтаєвої і пролистаємо сімейний альбом поета .

(Кліп . Звучить « Реквієм » )

Вивчення учнями особливостей поезії Цвєтаєвої.

Слово вчителя : _її життя сповнене трагізму , як і життя Вітчизни , яку Цветаева так любила .У щоденнику того страшного серпня Марина написала : « Как это страшно , когда ты есть , а тебя никому не нужно ... » Жити , не відчуваючи своєї потрібності , поетеса не змогла . О'собиста драма переплелася з загальнолюдською трагедією , душевна драма окремої людини вилилася в драму доби . Але нам залишилися не тільки спогади про Великого поета , а й її поезія - складна , трагічна , не завжди зрозуміла . У ній душа Цвєтаєвої.

Запитання до учнів : А Ви побачили особливості поезії Цвєтаєвої ?

Визначення учнями особливостей поезії Цвєтаєвої:

мотиви самотності

постійне прагнення залишитися самою собою ;

монолог - головна форма мови поезії Цвєтаєвої.

Учитель : Як ви думаєте , чому саме монолог ?

Учні: Бо ми помітили , що вона сама є ліричним героєм своїх віршів .

Учитель : Давайте пригадаємо , хто такий ліричний герой .

Учні шукають в словнику в зошитах : «Ліричний герой» .

Ліричний герой - образ тієї людини, думки, почуття й переживання якої розкриває поет у ліричному творі.

мелодійність (дуже мелодійні, можна кожен вірш покласти на музику ). багато написано про особисті почуття , такі як любов , туга , страждання , надії... поєднання високого стилю з просторіччям , книжної архаїки з розмовним жаргоном . Учитель : Цветаева була російським поетом . Може якісь слова для Вас були незнайомі , коли читали вірші ? То ж давайте проведемо словникову роботу: Одним із домашніх завдань було виписати незрозумілі слова і пояснення до них .

Словникова робота.

Аспидная доска ( Вірш « Писала я на аспидной доске » ) — пластина , виготовлена із чорного блискучого сланцю - аспиду : в минулому на таких дошках учні писали грифелем , тому в побуті їх ще називали грифельними.

Версты ( Вірш « Рас - стояние » ) - старовинна російська міра довжини , що дорівнює 1 , 06 км ( 3500 футів ).

Бренная ( Вірш « Кто создан из камня , кто создан из глины » ) - щось тяжке, сумне ; тяжкий груз . Скрижали ( Вірш « Писала я на аспидной доске » ) - за біблійною легендою : кам’яні дошки з написаними на них десятьма божими заповідями.

Учень : І ще поезія Цвєтаєвої дуже лірична .

Вчитель . А які прийоми лірики ви побачили ?

Учні.

  • Прагнення до афористичної чіткості ( використовувала багато афоризмів )

(Приклад : « Моим стихам , как драгоценным винам , придет черед » ).

  • Куплетна форма з рефреном (рефрен - повторення однієї фрази).

( Наприклад : у вірші « Еще вчера в глаза глядел » постійно повторюється фраза « Мой милый , что тебе я сделала » ). (« У первой бабки - четыре сына . Четыре сына — одна лучина » ).

  • Багаті розмовні інтонації .

( Приклад :із віршів , присвячених Блоку : « Имя твое - птица в руке , Имя твое - льдинка на языке .. .Мячик пойманный на лету , Серебряный бубенец во рту ... » ).

Учитель : А які художні засоби використовує М . Цветаева ?

Учні: Епітети , порівняння , метафори .

(Поезія « Глаза »

Два зарева ! - нет, зеркала !

Нет , два недуга !

Два Сарафических жерла,

Два черных круга.

Обугленных -- из зеркал ,

С плит тротуарных,

Через тысячеверстья зал

Дымят - полярных.

Ужасные ! Пламень и мрак !

Две черных ямы .

Бессонные мальчишки - так –

В больницах : - Мама !

  • трикрапка : (Вірш « Хочу у зеркала ...» )

Я вижу : мачта корабля ,

И вы - на палубе ...

Вы - в дыме поезда ... Поля

В вечерней жалобе ...

  • інверсія ( вірш « Любовь » ):

« Я вижу тебя черноокой , - разлука !

Высокой, - разлука ! - Одинокой , - разлука !

С улыбкой , сверкнувшей , как ножик - разлука !

Совсем на меня не похожей - разлуке ...

  1. . Закріплення вивченого матеріалу .
  1. Рефлексія

Учитель - Я б хотіла , щоб ви подумали і сказали : чи було щасливим життя Марини Цвєтаєвої ? ( було щасливим - бо любила писати , кохала і булла коханою ; нещасливим - бо втратила всіх , кого любила, вірші не друкувалися , життя було таким тяжким , що наклала на себе руки).

  • В чому , на вашу думку , трагізм життя поетеси ? ( вірші виявилися непотрібними , « не совпала со временем » , професія поет виявилася непотрібною в Росії).
  • Яке почуття було головним у творчості Цвєтаєвої ? ( Любов : як кохання , до людей , до рідної землі, любов сумна і радісна).
  • Хто був головним героєм поезії Цвєтаєвої ? (Вона сама).
  • Як би почувала себе Цветаева , знаходячись серед нас і відчуваючи любов , інтерес до своїх віршів ? Чи настала черга поезії Цвєтаєвої ?

Вчитель : Спадщина М . Цвєтаєвої велика . 13 виданих нею книжок і три видані посмертно . Багато залишилося неопублікованих праць. Серед виданного, окрім лірики, - 17 поем , вісім віршованих драм, автобіографічна, мемуарна , історико-літературна і філософсько-критична проза . Твори Цвєтаєво перекладено на ЗО мов . Давайте послухаємо на закінчення нашого уроку кілька перекладів . ( Звучать поезії Цвєтаєвої англійською , українською , французькою мовами у виконанні учнів )

V. Підведення підсумків уроку

  1. . Оцінювання навчальних досягнень .
  2. . Пояснення, домашнього завдання .

Вибрати поетичний твір із вивчених поетів срібного століття для ідейно-художнього аналізу .

Використана література:

  1. . М.І. Бєлкіна « Скрещения судеб »- « книга « , 1988 р.
  2. . Д . Даній « 2 роки і все життя » , Монографія , 1988 р.
  3. . Марина Цветаева . Вибране . , Вид. « Художня література » , 1980 р.
  4. . В . Орлов « Марина Цветаева : Доля . Характер » , Вид. « Зірка » , 1975 р .
  5. . Л.А. Белова « Марина Цветаева . Вибране » , Просвіта , 1989 р.
  6. . Вс . Рождественський . М. Цветаева . Монолографія , журнал « Художня література » , 1980 р.

Відеоролики :

  1. . « Красною кистью ...»
  2. . « Моим стихам ...»
  3. . « Мне нравится ...»
  4. . « Хочу в зеркала ...»
  5. . « Тоска по Родине »
  6. . « Писала я на аспидной доске ...»
  7. . Реквием « О сколько их упало в эту бездну ...»
Категорія: Готуючись до уроків |
Переглядів: 2138 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Вхід на сайт
Block title
Block content
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0