Четвер, 28.03.2024, 17:11
Вітаю Вас Гість | RSS
Новини
Годинник
Випадкове фото
Статистика

Каталог статей

Головна » Статті » Готуючись до уроків

Савінцева Л.В. Льюїс Керрол «Аліса в Країні Див». Творча історія книги, її зв’язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської
Тема. Льюїс Керрол «Аліса в Країні Див». Творча історія книги, її зв’язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської доби
 Мета уроку: ознайомити дітей із короткими відомостями про життя та творчість Льюїса Керрола; історією створення повісті-казки «Аліса в Країні Див», розкрити тісний зв’язок із тогочасними реаліями в Англії в період вікторіанської доби; розвивати усне зв’язне мовлення учнів; формувати читацькі інтереси школярів
 Обладнання: презентація творчості про Льюїса Керрола; фрагменти з мультиплікаційного фільму «Аліса в Країні Див» (I розділ повісті), порівняльна таблиця, ілюстрації
 Тип уроку. УРОК ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
 Епіграф:
Міняйтеся, але залишайтеся  при цьому самим собою
                                                         Льюїс Керрол
ПЕРЕБІГ УРОКУ
  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
 
  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ І КОРЕКЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
 
Бесіда
  • Як називається твір, у якому є щось незвичайне, чарівне й дивне? (КАЗКА)
  • Які типи казок Ви знаєте? ( казки про тварин, чарівні та соціально-побутові)
  • Що таке повість? (Повість – жанр літератури, прозовий твір, у якому розповідається про невелику кількість подій, об’єднаних довкола одного-двох персонажів)
  • Назвіть чарівні казки, які Ви знаєте («Пензлик Маляна» (пензлик), «Хлопчик-Мізинчик, або Іссумбосі» (маленький чарівний молоток) та ін.
 
  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ЦІЛЕЙ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОВИВАЦІЯ УЧІННЯ.

Сьогодні ми розпочнемо вивчати новий розділ «Сила творчої уяви». Разом з вами будемо творити своїх героїв, яких ми хочемо побачити у цьому розділі, аналізувати їхні вчинки, перенесемося на берег Темзи, поспостерігаємо за головними героями.

-Кого ви прагнете зустріти у новому розділі? Поділіться своїми мріями і враженнями на папері.

(Звучить музика Danny Elfman. Proposal Down The Hole з фільму «Аліса в Країні Див», 2010 ). Учні малюють уявних героїв, слухаючи музику.

Підсумок. Ви справді зуміли побувати у Країні Див. Майже зустрілись з героїнею твору Алісою. Сьогодні вона прийшла до нас на урок.

Оголошення теми і мети уроку (діти записують у зошитах). Слайд №1

IV.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ ФАКТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ, ОСМИСЛЕНЯ ЗВ’ЯЗКІВ І ЗАЛЕЖНОСТЕЙ МІЖ ЕЛЕМЕНТАМИ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 
Прочитайте слова епіграфу і поясніть їх зміст. Слайд №2
 
Міняйтеся, але залишайтеся  при цьому самим собою
 
                                                        Льюїс Керрол
 -Як ви розумієте ці слова епіграфу?

-Що означає «залишатися самим собою»? (Коли ви починаєте бути самим собою, показуючи людям не тільки свої сильні сторони, але і недоліки, і навіть дивацтва реальної особистості, – цілком можуть проявитися зовсім вже цікаві моменти)

Протягом уроку ви доповните свої знання, матимете змогу поглибити розуміння епіграфу

  -  Автором  «Аліса в Країні Див» є Льюїс Керрол. Що ми знаємо про нього? Слайд №3

 

Льюїсу Керролові випало жити в Англії у добу, яка за іменем королеви Вікторії отримала назву «вікторіанської». Королева Вікторія правила най- довше за всіх англійських королів – 64 роки (з 1837 по 1901 рік). За тих часів вважалося гарним смаком стримувати себе в усьому – вчинках, почуттях, емоціях. Дітей змалку привчали до вишуканих манер, чемності, усталених правил поведінки. Вони мусили ходити повільно й поважно, говорити правильною і гарною мовою, гратися в тихі й малорухливі ігри (переважно карти, шахи, крокет), не дошкуляти дорослим і займатися лише корисними справами. У школі і вдома діти мусили читати багато повчальних творів, вивчати предмети, які були не надто цікавими, але, як вважали дорослі, сприяли формуванню їхньої моралі відповідно до законів «вікторіанської» доби.

 Своє справжнє ім’я Чарльз Лутвідж (прізвище Доджсон) письменник переклав латиною, а потім отримане ім’я Carolus Ludovicus знов переклав англійською і переставив слова місцями. Так з’явилося його літературне ім’я Lewis Carroll.

Льюїс Керролл народився 27 січня 1832 року в селищі Дерсбері (графство Чешир) в родині священика Чарльза Доджсона і Френсіс Джейн Лутвідж. У нього було 7 сестричок і 3 братів, він був найстаршим серед дітей. Його батько, який свого часу закінчив Оксфордський університет і дуже любив математику, помітив виключні математичні здібності свого старшого сина і створив усі умови для його навчання. Уже в дев’ятнадцять років Чарльз Лутвідж Доджсон вступив до найстарішого університету світу – Ок-сфордського, у двадцять три роки став викладачем математики коледжу Крайст-Черч (Церкви Христа) цього університету. Чарльз Лутвідж Доджсон жив і працював у коледжі Крайст-Черч, там були написані його книжки «Аліса в Країні Див» і «Аліса в Задзеркаллі.А ще він захоплювався малюванням і мистецтвом фотографії, залишивши унікальні світлини своїх сучасників. Серед його добрих знайомих були доньки ректора Оксфордсько- го коледжу Крайст-Черч – сестрички тринадцятирічна Лоріна Шарлотта, десятирічна Аліса і восьмирічна Едіт Ліддел. Чарльз Лутвідж Доджсон часто бував у домі Ліддела, гуляв із його доньками, запрошував їх до себе на чай і розповідав їм цікаві історії. Саме для його улюблениці Аліси Ліддел та її сестричок була створена повість-казка «Аліса в Країні Див».

(Розповідь вчителя про письменника)

  •  Назвіть справжнє ім’я англійського письменника Льюїса Керрола (Чарльз Лутвідж Доджсон).
  • У якому столітті він жив і творив? (XIX ст.., періоду вікторіанської доби)
  • Який навчальний заклад закінчив? В якій галузі наук проявив себе автор?  (Оксфордський університет, працював математиком у цьому ж навчальному закладі)
  • Чим найбільше захоплювався автор, крім математики? (Фотографією, спілкуванням з дітьми, тому що у нього була вада затинання і нерішучості, уникав знайомств. Лекції Льюїс вів механічно і монотонно, а з маленькими дітлахами – почувався вільно)
  • Які події стали поштовхом до написання твору? (4 липня 1862 року, день, який видався напрочуд сонячним і теплим, найбільший вдалий до пікніка. В Англії дуже люблять влаштовувати пікніки: з бутербродами, пляшками з соком, фруктами. Фінансово забезпечені в суспільстві люди могли дозволити собі подорожувати на човні по річці Темзі. Отже Лутвідж разом із своїм другом ректором, за іншими джерелами деканом Оксфордського університету, могли дозволити собі таку подорож. Разом з доньками тринадцятирічною Лоріною Шарлотою, десятирічною Алісою Лідделл та восьмирічною Едіт Лідделл відправилися на прогулянку).
А тепер ми помандруємо разом з головною героїнею Алісою стежками Країни Див, але перед тим з’ясуємо значення окремих слів, які ви почуєте у цьому розділі.
 
Слайд №4 (словникова робота)
Фантастика – (з грец. здатність уявляти) – 1) те, чого не існує в реальній дійсності; 2) світ уявлень і образів митця, який базується на основі засвоєних раніше фактів з реального життя; творча уява; 3) різновид художньої літератури, заснований на вигадці, творчій уяві, фантазії, до цього різновиду можуть належати будь-які жанри – оповідання, казка, повість, роман тощо.
Гравюра – (від франц. вирізати, створювати рельєф) – вид графічного мистецтва, створення тиражованих зображень шляхом контрастного друку з рельєфних поверхонь або через трафарет. Для створення гравюр використовували дерево, метал, глину, тканину, шкіру та інші матеріали. Гравюра стала поширеним засобом оформлення книжок.
Нісенітниця – щось безглузде, нерозумне, без усякого змісту; дурниця.
 
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Хвилинка для очей
Соце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить (очі закрили долонями)
Рано – вранці сонце встало (відкривають очі й піднімають голови)
І проміння всім послало.
 
(Демонстрація мультфільму до  твору)
«Чарівна скринька»
Під час перегляду окремих фрагментів мультфільму ми з вами уявимо, що насправді трапилася пригода не з героїнею Алісою, а з нами.
Загадкова кімната, скляний стіл, а на столі скринька. Відкриємо її і заглянемо всередину. (У скриньці знаходяться речі: капелюх, ключик, фото кота, туфелька Аліси, пляшечка, «божевільна» чашка)
 
РОБОТА З ТЕКСТОМ ПОВІСТІ-КАЗКИ «АЛІСА В КРАЇНІ ДИВ». Слайд №5
 ПЕРЕКЛАД – передача змісту усного висловлювання чи писемного тексту засобами іншої мови.
Українською мовою твори Льюїса Керрола переклали: Галина Бушинова («Пригоди Аліси в Країні Чудес»), Петро Таращук («Аліса в Країні Чудес»), Леонід Горлач і Микола Лукаш (поезії, уміщені в прозовому творі), Валентин Корнієнко, за редакцією Івана Малковича («Аліса в Країні Див», «Аліса в Задзеркаллі»).  
 
I розділ  «Усе далі й далі у глиб кролячої нори»
«Пошук істини»
         Отож вирушаймо у країну Див. Дивосвітське агентство «Пошук істини» допоможе нам з’ясувати ряд запитань.
Зачитайте поезію.
  1. Знайдіть і прочитайте речення з поезії, у яких створено чарівну атмосферу казки. Віднайдіть у тексті метафори та епітети. Запишіть у зошити.
  2. Скільки років Алісі у творі?
  3. Розкажіть, де вперше зустрічаємо Алісу? Чому нудьгує головна героїня? (Зачитайте).
  4. Чим захопив Білий Кролик увагу Аліси?
  5. Чому вона вмить кинулася йому навздогін? (Заргументуйте свою думку, підтвердивши словами з тексту).
  6. З чим асоціюється у вас тунель?
  7. Яким був шлях Аліси?
  8. Чому автор вводить у текст ці речі?
  9. Кого згадує Аліса під час польоту вниз? (Зачитайте)
  10. Який елемент вводить у текст Льюїс Керрол?
  11. Чи страшно нашій героїні, коли вона побачила стільки дверей? Як ви думаєте, чому автор намагається зупинити дівчинку перед вибором? (Проаналізуйте)
  12. Який чарівний елемент з’явився у творі?
  13. Що лежить на столі?
  14. Ключ – це шлях до пізнання, а для Аліси він стає  стане у пригоді? Як ви думаєте? Згадаймо казку Карло Коллоді «Піноккіо», як головний герой скористався цим золотим ключиком?
  15. Чому зменшення Аліси порівнюється з підзорною трубою?
  16. Причина сліз героїні, віднайти у тексті і зачитати.
  17. Чому тістечко з написом «З’їж мене” не має чарівних властивостей?
  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Отже ви діставали елементи з чарівної скриньки, а тепер складіть своє враження про головну героїню Алісу, склавши сенкан. Пригадайте, що таке сенкан.
(Сенкан – це вислів, який складається з п’яти рядків:
 
Слово-тема (іменник).
Два слова-прикметники.
Три слова, які визначають дію, пов’язану з темою.
Фраза, яка підсумовує сказане.
Слово-синонім).
 
Діти складають сенкан до твору.
Уява.
Творча, нестримна.
Розвиває, захоплює, допомагає.
Робить наш світ різноманітнішим.
Фантазія.
 
  1. ПІДСУМКИ. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ.
Ось і завершується сьогоднішня мандрівка в країну Див.
  • Доведіть, що «Аліса в Країні Див» Льюїса Керрола повість –казка?
  • Продовжіть речення.
  1. Вирішіть, куди ви хочете… (йти).
  2. Перестаньте витрачати сили … (даремно).
  3. Вірте в те, що здається …(неможливим).
 
  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ДО ЙОГО ВИКОНАННЯ.
1. Прочитати «Аліса в Країні Див».
2. Скласти розповідь про Алісу (за вибором).


Презентація до уроку
http://techerworldlit.at.ua/load/prezentaciji/ljujis_kerrol_alisa_v_krajini_chudes/2-1-0-4
Категорія: Готуючись до уроків |
Переглядів: 8681 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Вхід на сайт
Block title
Block content
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0